Tisková zpráva z 21.ročníku Konopišťské desítky

Středa, Červen 21, 2017

Běh na Konopišti opět s novinkami

V předprázdninovém času se 18. června 2017 konal tradiční běžecký závod Konopišťská desítka. Již 21. ročník v příjemném prostředí amfiteátru přírodního divadla zahájili nejmenší závodníci a to na trati o délce 100 m. Většina „Broučků“ do 3 let byla doprovázena rodiči, kteří je povzbuzovali a při zakopnutí i pomohli. V cíli je čekala sladká odměna, jako i ostatní dětské účastníky, kteří již museli zvládnout delší úseky. Nejprve je čekalo jedno kolo (340 m), jeho trasa vedla právě kolem dřevěného medvěda a zpět do přírodního divadla. Na starší děti ve věku mezi 8 – 11 lety čekala kola dvě (680 m). Dívky do 15 let musely zvládnout tři okruhy o délce 1020 m a hoši téže věkové kategorie měli přidáno o kolo navíc tedy 1360 m. Dívky a hoši ve věku 16 – 18 let běželi společně se závodníky závodu „Buď fit“ okruh vedoucí z přírodního divadla po obvodu Zámeckého rybníka a zpátky do cíle, který byl právě u divadla.

V letošním ročníku byli kluci a holky od 6 do 15 let také hodnoceni v novém seriálu GEUS JUNIOR CUP 2017. Tento pohár se týká celkem pěti závodů začleněných do celoročního oblastního běžeckého celku Běžec Podblanicka. Již proběhlý Karlovský kopcovák (Benešov) a Zručský májový běh doprovodí po Konopišťské desítce další závod Benešovský Běžecký Festival a Běh zámeckým parkem ve Vlašimi. Vítězové v jednotlivých kategoriích obdrželi mistrovský dres, který před publikem oblékli. Novinkou chtějí pořadatelé Běžce Podblanicka zatraktivnit oblastní závody právě dětem a tím popularizovat běh v našem regionu.

Slunečné počasí přálo také hlavnímu závodu Konopišťská desítka. V čase 34:54 zvítězil Filip Krejčí a z žen byla nejrychlejší Lenka Šibravová, která trasu zaběhla za 40:46.

V první části se zúčastnilo 182 dětí, což bylo více než loni, v závodě „Buď fit“ 38 a v nejdelší části na 10 km s třemi okruhy kolem rybníka 146 závodníků. Celkový počet byl 366 závodníků, který se oproti loňskému ročníku navýšil o 31. Nejúspěšnějšími sportovci, kteří reprezentovali domácí barvy a na daných tratí se umístili v čelních pozicích: Šárka Ottlová (1. místo na trati 340 m), Filip Vobecký (2. místo na trati 340 m), ve svých kategoriích 1. – 4. místo na trati 680 m Karolína Kučerová, Táňa Ottlová, Lucie Pelikánová a Matěj Prokeš. Je zřejmé, že se zmínění zástupci klubu Atletika Benešov s maximální mírou věnují sportu a touto cestou je potřeba poděkovat také jejich trenérům. Za Benešovský běžecký klub byli nejúspěšnější Luděk Procházka s 2. místem ve společném závodu nejstarších chlapců a Ivan Cinka, který v hlavním závodu vybojoval nádherné 3. místo. V celkovém pořadí kategorie mužů se na trati na 10 km umístili v první dvacítce běžci: Vít Jahoda, Pavel Pospíšil, Karel Pelikán a Petr Lebeda. Za ženy byla nejúspěšnější Lenka Šináglová, která ve své kategorii doběhla na 7. místě.

Pro letošní závodní klání připravili pořadatelé Atletika Benešov, Benešov žije sportem a Benešovský běžecký klub měření pomocí čipů pro všechny účastníky. Výsledky byly přesně spočítány a hlavně byly ihned k dispozici. Velké nároky byly také kladeny na účastníky, kdy bylo nutné vyzvednout číslo 30 minut před startem závodu. Dalším překvapením bylo zajištění skvělé atmosféry, o kterou se postaral osvědčený moderátor Marcel Forejt a hudební doprovod zajistil DJ TOM. Oba dva jsou všem jistě známí z Benešovského Běžeckého Festivalu. Velké díky také patří sponzorům závodu a to hlavnímu partnerovi městu Benešov a benešovskému pivovaru Ferdinad.

Po prázdninách se chystá v Benešově tradiční běžecká událost, již zmiňovaný Benešovský Běžecký Festival, který se bude konat v neděli 10. září. Závody budou probíhat v zažitém sledu od nejmenších běžců (Benešovská juniorka), Běh hospodyněk a maminek, Minimaraton, Charitativní běh, ve kterém všichni účastníci podpoří malého Matyáše Kolmana, až po prestižní závod Benešovská desítka.

Autor textu a fotografií: Tomáš Pánek