BENEŠOVSKÝ BĚŽECKÝ FESTIVAL POTVRDIL SVOU KVALITU

Úterý, Září 19, 2017

V neděli 10. září benešovské Masarykovo náměstí po roce opět zaplnili běžci se svými doprovody a fanoušky. Benešovského Běžeckého Festivalu (BBF) se letos navzdory deštivému počasí zúčastnilo 820 běžců všech věkových kategorií.

V 8.30 hodin místostarosta Benešova Jiří Švadlena odstartoval 4. ročník Benešovského Běžeckého Festivalu. Jako první na trať vyběhla děvčata ve věku 14–18 let, za nimi pak následovali žáci v dalších závodech Benešovské juniorky. Během 2 hodin na okruhu kolem náměstí svedlo líté boje 460 dětí do 18 let. Program zpestřil bavič a herec Jakub Kohák, který ještě podpořil parádní atmosféru na benešovském náměstí. Závody dětí přinesly skvělé emoce vítězů, někdy i smutek poražených, někteří zmeškali svůj start. Dopolední blok zakončil běh maminek a hospodyněk, kterého se zúčastnilo 16 maminek v zástěrách a s vařečkou, nechyběly ani tradiční knedlíky od firmy FAHO.

Krátce po poledni odstartovala hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová Optiscont Minimaraton na 4,3 km. Dvoukilometrový okruh městem absolvovalo 130 závodníků dvakrát.  Závodu dominovalo mládí. Kategorii mužů ovládl 18letý Matěj Plášil ze Sokola Senohraby, v ženách zvítězila teprve 12letá Daniela Radová z domácího oddílu Atletika Benešov.  Závod dokončil i Jakub Kohák.

Dále jsme byli svědky tradičního 2km charitativního běhu, jehož výtěžek byl předán mamince Matyáška Kolmana, který je od narození postižený. Pro Matyáška vyběhlo téměř 100 běžců včetně Zbyňka Švehly, který trať absolvoval na svém handbiku. To, že BBF každoročně charitativním během pomáhá, je již tradicí. Letos tato podpora pokračuje do 9. 12. veřejnou sbírkou, kterou organizuje nadační fond Zlatá hvězda.

Běžecký program vyvrcholil závodem Benešovská desítka, který odstartoval starosta Benešova Petr Hostek. Každoročně ho umocňuje i soutěž týmů v DERBY Benešov – Vlašim.  V téměř ideálním běžeckém počasí zvítězil Ondřej Sedláček před nadějným, teprve 17letým Zdeňkem Šedivým, v ženách zvítězila Kateřina Kratochvílová z Počerad. Domácí běžkyně Lenka Křížová zvítězila v kategorii žen nad 35 let.

Na závěr akce přišla vyhlašovací smršť, úspěšní závodníci dostávali medaile, ceny a také prize money  za umístění v Optiscont Minimaratonu a Benešovské desítce.

Poprvé byly přímo na akci vyhlášeny výsledky soutěží škol, kde putovní pohár získala opět ZŠ Dukelská Benešov. V nové soutěži 3členných týmů mládeže do 18 let v Optiscont Minimaratonu zvítězil tým „Kulíšci“ ve složení Luboš Spálenka, Vojtěch Vender a Zdenka Suchá, který získal nový putovní pohár. První 3 týmy a jeden vylosovaný obdržely poukaz na lyžování ve Ski areálu Monínec.

A nakonec došlo na rozuzlení DERBY, jehož partnerem byl Pivovar Ferdinand. Pouhé 2:48 minuty rozhodly o vítezství Vlašimáků. Benešáky mohlo jen mrzet, že jejich nejlepší běžec Matyáš Pokorný nestartoval. Takže si za domácí můžeme přát, že příště už to dopadne a pohár zůstane doma!

4. ročník Benešovského Běžeckého Festivalu je minulostí, a dovolte mi, abych poděkoval jménem sportovního klubu BENEŠOV ŽIJE SPORTEM všem závodníkům, rodičům, fanouškům, hostům a partnerům akce, především pak Městu Benešov a všem dalším, kteří nás již 4 roky skvěle podporují. Přiznám se, že Váš velký zájem o akci bude motivací pro přípravy dalšího, již 5. ročníku BBF.

Zvláštní díky bych pak vyjádřil všem pořadatelům, i tentokrát Vás bylo kolem 100. Bez Vaší pomoci by to opravdu nešlo.